Mi is az autogén tréning?

Az autogén tréning egy relaxációs technika, célja a passzív koncentráció képességének elmélyítése. A technika elsajátítása során megtanulhatjuk, hogyan tudunk a figyelmünk tudatos irányításán keresztül jobban kapcsolódni a testi folyamatainkhoz, ezáltal pedig közelebb kerülni egy mélyebb egyensúlyi állapothoz.

Hétköznapi tevékenységeink során többnyire kifelé irányítjuk figyelmünket, számos elintézendő feladattal, szervezést igénylő és kihívást jelentő élethelyzettel szembesülünk. Ebből adódóan önmagunkra kevesebb figyelem juthat, így könnyebben kifáradhatunk, lemerülhetünk. A stresszhatások által keltett feszültségek kikerülhetetlenek, a stresszt nem tudjuk megszüntetni vagy elkerülni, de hatását megtanulhatjuk hatékonyan kezelni, csökkenteni. Az autogén tréning lehetőséget kínál a feltöltődésre, regenerálódásra, megtanulásával a hétköznapokban alkalmazható egyszerű és hatékony erőforrásra tehetünk szert.

A Schultz-féle autogén tréning hatékonyságát számos probléma kezelésében pszichológiai kutatások igazolják. A tanulást egyben asszociatív kérdések is kísérik, melyek az önismeret fejlődését szolgálják. A csoportos tanulási forma előnye, hogy a csoporttagok egymás tapasztalataiból is tanulhatnak, gazdagabb élményanyagra tehetnek szert egymás beszámolói révén, de az autogén tréning igény esetén egyéni formában is elsajátítható.

  • Az autogén tréning egyéni elsajátítására pszichológiai tanácsadás keretében van lehetőség személyesen, vagy online. A tanulási folyamat egy elsőinterjúval kezdődik, ahol felmérjük, hogy a módszer valóban alkalmas lehet-e az Ön céljához. Ezt követően 12-15 héten keresztül, heti rendszerességű találkozókon dolgozunk az egymásra épülő gyakorlatsorozat elsajátításán és az élményfeldolgozáson, amit a mindennapos egyéni gyakorlások és az ezek során szerzett tapasztalatok naplózása egészítenek ki.

  • Az első konzultáció egyénileg történik, online, ahol egy 30-45 perces beszélgetés során felmérjük, hogy az autogén tréning valóban alkalmas módszer lehet-e az Ön céljához. Ezt követően csoportosan találkozunk heti egy alkalommal, összesen 12 héten keresztül. A találkozások alkalmával sajátítható el az egymásra épülő gyakorlatsorozat, és itt történik az élményfeldolgozás is. A találkozók között minden nap legalább 20 percet szükséges a heti gyakorlatokra, és az abban felmerülő élmények naplózására szánni.

A technika elsajátítása ajánlott, ha…

  • rosszul alszik és állandóan fáradt

  • sokat aggódalmaskodik, idegeskedik, könnyen indulatossá válik

  • gyakran tapasztal fej- vagy gyomorfájdalmat

  • sokszor rossz a hangulata, szorong, vagy pánikkal küzd

  • szeretné jobban kiismerni a testét

  • szívesen kézbe venné az irányítást

  • szeretne elfogadóbb lenni önmagával és megtanulni elengedni

A rendszeres gyakorlás bizonyított pozitív hatásai

  • hatékonyabb megküzdés a stresszel szemben, és fokozott stressztűrő képesség

  • pozitívabb hangulat a mindennapokban, és nagyobb kontroll tapasztalása a saját életben

  • fejlesztheti a koncentrációs készséget és az önismeretet, így növelheti az önbizalom és az önbecsülés érzését

  • számos probléma kezelésének részeként hatékony: fáradtság, alvászavar, szorongás, keringési zavarok, depresszió, migrén, emésztési zavarok, reflux, magas vérnyomás, szabálytalan pulzus, ingerültség, pánik stb.